2017

August 25, 26 & 27

Artstreet | Details | Artists | Sponsors | Special Events | Entertainment | Map | Contact | For Artists | Volunteer


2017 Entertainment

Friday, August 25
KRUZ Music Stage

3:00 pm – 6:30 pm Color Tab | Alternative Pop
7:00 pm – 10:00 pm The Presidents | Variety

Uphill CPA Firm Performing Arts Stage

3:00 pm – 5:00 pm New Dixie Ramblers | Jazz
5:30 pm – 7:00 pm FEATherWOLF | Acoustic Duo

Oneida Nation Art Demonstrations

3:00 pm- 3:45 pm Kelly Bresnahan | Woodturning
4:00 pm – 4:45 pm Angie Bougie | Ceramics 
5:00 pm – 5:45 pm Bob Lindbloom | Stone Cutting Jewelry
6:00 pm – 6:45 pm Richard Bartlett | Stained Glass

Saturday, August 26
KRUZ Music Stage

10:00 am – 11:30 am Christopher Gold | Alternative
12:00 pm – 2:30 pm Whosah | Indie Rock
3:00 pm – 5:30 pm Erin Krebs | Jazz/Blues
6:00 pm – 9:00 pm Duke Tumatoe | Rock, Blues & Funk

Uphill CPA Firm Performing Arts Stage

10:00 am – 10:45 am Navah Mirage | Belly Dance
11:00 am – 11:45 am Oneida Nation Smoke Dancers | Native American Dance
12:00 pm – 12:45 pm Suzuki Music Academy | Classical
1:00 pm – 1:45 pm Oneida Nation Smoke Dancers | Native American Dance
2:00 pm – 2:45 pm Navah Mirage | Belly Dance
3:00 pm – 3:45 pm Oneida Nation Smoke Dancers | Native American Dance
4:00 pm – 4:30 pm NEW Fusion Dance | Pop Dance
4:45 pm – 6:00 pm Emerald Brass Quartet | Dixie Jazz

Oneida Nation Art Demonstrations

10:00 am- 10:45 am Molly Johnson | Oil Painting
11:00 am – 11:45 am Tracy Schuh | Wool Spinning
12:00 pm – 12:45 pm Kelly Bresnahan | Woodturning
1:00 pm – 1:45 pm Richard Bartlett | Stained Glass
2:00 pm- 2:45 pm Angie Bougie | Ceramics
3:00 pm – 3:45 pm Bob Lindbloom | Stone Cutting Jewelry
4:00 pm – 4:45 pm Molly Johnson | Oil Painting
5:00 pm – 5:45 pm Richard Bartlett | Stained Glass

Sunday, August 27
KRUZ Music Stage

10:00 am – 1:00 pm Kurt Gunn & Amanda James | Acoustic Duo
1:30 pm – 5:00 pm Brass Differential | New Orleans Style Jazz

Uphill CPA Firm Performing Arts Stage

10:00 am – 10:45 am Navah Mirage | Belly Dance
11:00 am – 11:45 am TBA
12:00 pm – 1:00 pm Tonantzin Dance Company | Mexican Folk Dance
1:15 pm – 2:00 pm All That Dance | Pop Dance
2:15 pm – 3:00 pm Stage Right | Music and Dance
3:15 pm – 4:00 pm Navah Mirage | Belly Dance
4:15 pm – 4:45 pm Green Bay Theatre Company | Theatre Performance

Oneida Nation Art Demonstrations

10:00 am – 10:45 am Richard Bartlett | Stained Glass
11:00 am – 11:45 am Bob Lindbloom | Stone Cutting Jewelry
12:00 pm – 12:45 pm Angie Bougie | Ceramics
1:00 pm – 1:45 pm Tracy Schuh | Wool Spinning
2:00 pm – 2:45 pm Kelly Bresnahan | Woodturning
3:00 pm – 3:45 pm Bob Lindbloom | Stone Cutting Jewelry
4:00 pm – 4:45 pm Molly Johnson | Oil Painting